Photos Date Shows Judge Result
  27/09/2020 IDS Palanga LT   Igoris Zizevskis LT Open class
CW Exc CQ CAC LT CACIB Best female BOO
  26/09/2020 IDS Palanga LT
Baltic winner 2020
 Dina Korna EE Open class
CW Exc CQ CAC LT CACIB Best female BOO
🔥BALTIC WINNER 🏆🔥
  25/09/2020  IDS Palanga LT  Livija Zizevske LT Open class
CW Exc CQ CAC LT CACIB Best female BOO

  20.09.2020 NDS “RETO GRAND PRIX 2020” Livija Zizevske (LT) Champion class
CW Exc CQ Best female BOB
BIG 4
  19.09.2020 NDS “ZELTA RĪGA 2020”  Kornelija Butrimova LT Champion class
CW Exc CQ Best female BOO
  13/09/2020 Beauty&Perfomence National Lure coursing CACL Katrin Raie  EE
Rytis Sapežinskas LT
Liene Avotiņa LV
247+202=449 points 
CQL  CACL LV   
2 place  2/3
  29.08.2020 International Lure Coursing
Rūjiena Latvia
(CACIL) ‘’Twin Cup’2020’
first day
 Katrin Raie (Igaunija),
Jari Myyrä (Somija)
156+154=310 points
CQL JCACL 
2 place  2/3
closed LC JCh of Latvia
  16.08.2020 NDS Liepaja Latvia
Dzintara vasara
 Andrzej Szutkiewicz PL Intermediate class
CW Exc CQ BB2
  15.08.2020 NDS Liepaja Kaus Latvia Kornelija Butrimova LT Intermediate class
CW Exc CQ BB2 CAC LV
closed Champion of Latvia
  26.07.2020National  Competition of Lure Coursing 
Latvian Club Winner’20 (CACL) Latvia
Dzintra Staprena/Latvia
Rytis Sapežinskas/ Lithuania
 Junior class
1 place (1/5)
CQL
JCACL
Club Winner Latvia'20
149/163=312 points
  25.07.2020International  Competition of Lure Coursing
Latvian Winner’20 (CACIL) Latvia
Dzintra Staprena/Latvia
Rytis Sapežinskas/ Lithuania Inessa Bobkova/ Latvia
 Junior class
3 place (3/4)
170/196=366 points 
  12/07/2020 🏆 IDS Parnu Estonia Kornelija Butrimova Intermediate class
CW Exc CQ CAC EE
Best bicth 1 (1/8)
CACIB BOO
  11/07/2020 🏆 IDS Parnu Estonia Ligita Zake Intermediate class
CW Exc CQ CAC EE
Best bicth 1 (1/9)
CACIB BOB BIG 1
  21/06/2020 National  Competition of Lure Coursing (CACL) Latvia Dzintra Staprēna (Latvija), Ingita Pole (Latvija) Open class
274 points
CQL
2 place (2/3)
  22/02/2020 NDS Grodno Belorussia Alexander Shishkin BY Intermediate class
CW Exc CQ CAC BY  BB-2/2
  28/12/2019 NDS Pskov Russia  Sokolova Lidia (RU) Intermediate class
CW Exc CQ  BB BOO 
  08/09/2019 NDS Ventspils Latvia Boris Spoljarič (HR) Junior class  
Excellent PP JCAC LV BB2(3)
  28/07/2019 NDS Liepaja Latvia Pierluigi Buratti IT Junior class - Excellent PP JCAC LV
  27/07/2019 NDS Liepaja Latvia  Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska PL Junior class - Exc 2 (2/3) PP
  14/07/2019 VI group specialty show "Club Winner'2019" Umit Ozkanal Turcia Junior class - Exc 3 (3/4)
  13/07/2019 NDS Ogre Winner'19 Latvia Jose Homem de Mello Portugal Junior class - Exc 2 (2/3) PP JCAC LV
  07/07/2019 NDS  Jurbarko Vasara'19 Lietuva Mile Aleksoski Macedonia Junior class - CW Exc JBOB JCAC LT BOB BIG2
  06/07/2019NDS Jurbarko Taure'19 Lietuva Valentinas Stiklius Lietuva Junior class - CW Exc JBOO JCAC LT
 30/06/2019  NDS Daugavpils LatviaLudmila Krakovskaya Russia   Junior class - Exc 2 PP (2/2)
  29/06/2019  NDS Daugavpils Latvia  Serghei Volinets Moldova Junior class - Exc 2 (2/2)
  16/06/2019 NDS Luige Estonia Nikolay Sedykh Russia Junior class - CW Exc1 PP JCAC EE JBOB BB2 
  15/06/2019 NDS Luige Estonia Livija Zizevske LT Junior class - CW Exc1 PP JCAC EE, JBOO,  BB2
  08/06/2019 International Dog Show
"Latvian Winner 2019"
Riga, Latvia
 Adrian Landarte Puppy class - Very promising, PP, CW, puppy BOO
  20/04/2019 NDS (CAC)
“RETO WINNER 2019”
Kekava, Latvia
 Tatyana Raschihmarova
(Russia)
 Puppy class - Very promising-1, PP, CW, puppy BOB
  24/03/2019  International dog show Riga, Latvia Benny Blidh von Schedvin Puppy BEST IN SHOW - 10
  24/03/2019 International dog show Riga, Latvia  Orit Nevo IsrailPuppy class - Very promising-1, PP, CW, puppy BOB 
  23/03/2019 International dog show Riga, Latvia  Vita Jurgone Latvia Puppy class - Very promising 1 , PP, CW, puppy BOB 
  16/02/2019  NDS "Valmiera's Winner'19" (CAC) Valmiera Latvia Anna Brankovic(Serbia) Baby BEST IN SHOW - 3
(3/16!!!)
  16/02/2019 NDS "Valmiera's Winner'19" (CAC) Valmiera Latvia Zoran Brankovic(Serbia)
 (baby class) – very promising 1, PP, 
Best of breed baby
  20/01/2019NDS Latgales Cup 2019 ( CAC )
Daugavpils Latvia
 Nenad Davidovic (RS)(baby class) – very promising 1, PP
BEST OF BREED BABY 
  19.01.2019 NDS Winter Fairytale 2019 ( CAC )
 Daugavpils Latvia

Helena Borisova(BY) Baby BEST IN SHOW - 
 (5/8)
 19.01.2019NDS Winter Fairytale 2019 
( CAC )
Daugavpils Latvia
 Plamen Cholakov(BG)(baby class) – very promising 1, PP
BEST OF BREED BABY  
 .