Photos

  Date

                 Show 

 Judge

 Result 

  12/09/2021  International show "Estonian Winner 2021", Luige, Harju County   Kalvo Kriisk, EE  Open class Exc 2
  11/09/2021  International show "Tallinn Winner 2021", Luige, Harju County   Jelena Kruus, EE  Open class Exc 2
  10/09/2021 International show, Luige, Harju County  Carsten Birk (Denmark)  Open class Exc 3
  21/08/2021  ’’BALTIC WINNER’’
 INTERNATIONAL DOG SHOW
  Ilaria Biondi de Ciabatti, / Peru   Intermediate class
CW Exc CQ BB2( 2/6) ResCACIB
  25/07/2021  National show of all breeds, Tartumaa   Kari Järvinen (Finland)   Intermediate class SP 1 SK PE1 BOS
  24/07/2021  National show of all breeds, Tartumaa Zlatko Jojkic (Serbia)    Intermediate class SP 1 SK PE1 BOS
  23/07/2021  National show of all breeds, Tartumaa   Fabrizio La Rocca (Italy) Intermediate class  CW Exc1
  SP 1
  18.07.2021 Lure Coursing competion    2 place  166/109
  16/07/2021  NDS 6 group Riga Latvia   Jurgis Straume LV   Open class
Exc 2 CQ
  11/07/2021  International dog show, Pärnu county   Vladimir Vukosavljevic (Serbia)    Intermediate class
CW Exc CQ BB4 ResCACIB
SP 1 SK PE4 Res-CACIB
  10/07/2021  International dog show, Pärnu county Ligita Zake (Latvia)    Intermediate class Very good
  04/07/2021  NDS Dairy Museum Imavere Estonia   Tamas Jakkel (Hungary) Intermediate class   CW Exc CQ BB BOO
SP 1 SK PE1 BOS
  03/07/2021 NDS Dairy Museum Imavere Estonia   Darko Drobnjak (Serbia)   Intermediate class Very good
  30.05.2021  NDS Võrumaa Estonia Harto Stockmari  FI   Intermediate class
CW Exc BB2
  29.05.2021 NDS  Võrumaa Estonia  Kalvo Kriisk EE Intermediate class 
CW Exc BB BOO
   23.05.2021
  Rahvusvaheline maastikujooksuvõistlus (CACIL) Harjumaa, Estonia  Katrin Raie EE
Liina Vaher EE
 179+142=321
SK, SERT EE
  22.05.2021  Lure Coursing  training   Katrin Raie EE
Liina Vaher EE
  Lure coursing qualification
  11.10.2020 NDS Valmiera Lavia Straume Jurģis LV Junior class
Exc1
  30.08.2020 NDS Hapsalu Estonia Saija Juutilainen FI Junior class
Exc 2 PP BB 3
  29.08.2020 NDS Hapsalu Estonia  Renata Petkeviciene LT Junior class
Exc 2 
  26.07.2020 NDS Tallinn EstoniaAnders Tunold-Hanssen (Norway)  Junior class
CW Exc 1

  25.07.2020 NDS Tallinn Estonia Valentinas Stiklius (Lithuania) Junior class
CW Exc PP BB1
JCAC EE JBOB BOB

(SP 1 SK PE1 TPJ Jun CAC TP)
  18.07.2020 NATIONAL ALL BREEDS DOG SHOWS  TARTUMAA ESTONIA Maja Korošec, Slovenia Junior class
CW  Exc PP
BB1 JCAC EE JBOO BOO

(SP 1 SK PE1 VSPJ Jun SERT VSP)
 11/07/2020                   IDS Parnu Estonia       Ligita Zake                                                         
 Junior class 
very good